top of page

Şanlıurfa Batık Kent Halfeti Gezilecek Yerler ve Tekne Turu Fiyatları 2020

Güneydoğu’da Şanlıurfa’nın hangi ilçesine gitseniz geçmişi, kültürü, farklı medeniyetlerin tarihi karşınıza çıkar. Batık Kent Halfeti Şanlıurfa Kültür turizminin başında gelir.Şanlıurfa’daki Batık Kent Halfeti’nin hikayesi;

Tüm bu tarihi geçmişine rağmen bir de 2000 yılında Birecik Barajının yapılmasıyla yarısı sular altında kalan Halfeti’nin adını kayıp kente çıkarmış. Yöresel otantikliğini içinde barındıran yer, dizi çekimlerinin de gözde yeri olmuş. Bir dönem büyük beğeni toplayan “Karagül” dizisi sadece bu bölgede yetişen Karagül’den esinlenerek çekilmiş.


İlk geldiğiniz de eski tarihi bir yerleşim yeri olması dikkatimizi çekmişti. Kesme taş evlerinin yöreye has sokaklara dizilişi bizim gibi batılı şehirliler için görsel şov gibiydi. Ülkemizin bu kadar çok renklere, kültürlere ev sahipliği yapması medeniyet zenginliğimizi gösterir olmuş.Gezmek yetmez anlamak için tarihi ve kültürü hakkında biraz araştırma ile aktarayım size Batık kent Halfeti’yi;

Bu bölgeyi en güzel gezme şekli aslında tekne turlarıyla bölgenin tarihi dokusunu su üzerinden keşfetmektir. Özellikle Rumkale civarını nehirden seyretmek insana bambaşka bir keyif veriyor. Müze kart kullanmadık bu turda ama Güney Doğu’yu gezecekseniz yanınızda muhakkak olsun.


Fırat Nehri’nin altında kalan kısmı ”Kayıp Kent” olarak tanınan Halfeti, yoğun ziyaretçi akınına uğrayan doğal güzelliklere sahip. Bunların başında Fırat Nehri üzerinde bulunan Çekem Mahallesi, Savaşan Köyü ve Rumkale’yi gezebilirsiniz.


Halfeti ilçesi Fırat Nehri’nin yanına kurulmuş olan Fırat o kadar büyük ki bir gölün üzerinde geziyorsunuz sanki. Nehir den Halfeti’nin sonuna ilerlediğinizde meşhur Asma Köprüsü karşılar sizi Bu tahta köprünün üzerine çıkıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kayıp Kent Halfeti Tekne turları fiyatları 2019 – 2020

1 saat süren Kayıp kent Halfeti tekne turu fiyatları

- 2019 yılı için kişi başı 15 tl. 2020 yılı için kişi başı 20 tl.

Eğer kendinize özel bir tekne kiralamak isterseniz.

- 1 Saatlik Küçük tekneler 150 tl.1 saatlik Büyük tekneler ise 350 – 400 tl.
Tekne fiyatları büyük veya küçük teknelere göre değişir. 100 tl civarı pazarlıkla anlaşıp tekne kiralayabilirsiniz. Turlar ile giderseniz rehberiniz size Batık Kent Halfeti’yi anlatacaktır. Veya kiraladığınız teknelerde kaptan ses kayıt olarak çevreyi anlatıyor.


Bir çok köyün sular altında kalmasıyla yeni bir iş kolu oluşmuş. Gezi tekneleri nehir üzerinde turlar başlatıp, yerli yabancı turistleri sular altında kalan köyleri gezdiriyorlar. Turda bölgeyle ilgili yetersizde olsa bilgiler veriliyor. Nehir yanında ve üzerinde birçok restoran ve pansiyon tarzı yerler de var. Yöre halkı içinde çeşitli iş kolları oluşmuş. Özel tekne kiralayarak veya tur teknelerine katılarak da bu doğa ve tarih harikası yeri nehirden gezebilirsiniz. Öyle güzel bir doğası var ki Batık Kent Halfeti’nin, insan sadece atmosferini solumak ve sessizliğini dinlemek istiyor.
Batık Kent Halfeti Tekne turları ile gezilen yerler;

Tekneler turlarıyla Fırat nehrinde bölgeyi gezmek daha güzel. Tekneler Savaşan köyüne gitmeden önce karşımıza Rumkale çıkıyor. Rumkale, kayalıkların üzerinde kurulmuş tarihi bir kale. Teknelerle uzaktan seyredebileceğiniz kalede Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı ve su sarnıçları gibi yapıların kalıntıları bulunuyor.


Batık Kent Halfeti’nin Batık Köy ve Minaresi;

Savaşan köyüne geldiğimizde o tanıtımlarında gördüğümüz  Batık Köy çıkıyor karşımıza. Suyun üzerinde kalan minaresini gördüğümüz caminin şaşkınlığına, suyun altındaki köyü hayal ettiğimizdeki korkumuzla birleştiriyoruz. Üst kısımda köyün terk edilmiş bir kısmının görüyoruz. İhtiyar bir amca semaverde çay yapıp tekne turuna katılanlara ikram ediyor. Terk edilmişliğin içinde Fırat Nehrini seyrederek çayınızı yudumlarken bu ıssızlığa anlam arıyorsunuz.
Batık Kent Halfeti’nin Tarihi;

13’. yy. Rumkale’de Yakubi Aziz Barşavma tarafından yapılan Barşavma Kilisesi, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış.


Kantarma Mezrası “Selçuklu Hanı” olarak da bilinen bir yapı. Orta çağa kadar uzandığı söylenir. Kapalı bir bölümü ve avlusu olan han büyük boyutlu kesem taşlardan oluşuyor.


12’inci yüzyılın sonlarında Patrick Nerses anısına yapılan Nerses Kilisesi ise bölgedeki bir diğer tarihi yapı. Ermeniler tarafından ibadethane olarak kullanılan bu kilise surlar içerisinde yer alıyor.


Karagülü ile ünlü olan Halfeti, güllerin siyah renkte açması ile bu ismi almış. Bölgenin coğrafi koşullarından etkilenerek yetişen karagül Halfeti’nin bazı bölgelerinde yetiştiriliyor. Başka bölgelere ekilse bile açmayan siyah gül  Fırat Nehri suyundan ve bölgenin farklı ikliminden olduğu söylenir. Siyah gül ile ilgilide bir çok efsane var.
Batık Kent Halfeti yemek fiyatları 2020 ;

Geziden sonra yiyecek bir şeyler arayanlara yörenin meşhur lezzetlerini tatmalarını şiddetle tavsiye ederim. Çünkü Şabut balığı kebabı, (ben yedim müthiş). patlıcan kebabı, incir kebabı, mukaşşerli pilav, tatlılardan ise sütlaç, semsek ve peynir helvası kesinlikle denemeye değer.

Batık Kent Halfeti iskele ve çevresindeki restoranlarında yöresel yemeklerin çoğunu bulabilirsiniz.  Halfeti yemek fiyatları 2020 yılı için ortalama şu şekildedir. 

Buraya özel bir balık kebabı olan Şabut Balığı kebabı fiyatı : 35 tl. Diğer menü ve yemek çeşitleri 25 tl ile 40 tl arasında bir kişi olarak fiyatlara bulabilirsiniz. 


Batık kent Halfeti Şanlıurfa ‘ya nasıl gidilir;

Gaziantep’e 100 km uzaklıkta bulunan Halfeti, araçla yaklaşık bir saat 20 dk. sürüyor, Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde bulunan Halfeti ise Urfa’ya ise 110 km ve yol yaklaşık 1 buçuk saat sürüyor.

Batık Kent Halfeti Şanlıurfa Harita;

Birecik’te yol üstünde Kelaynak Üretim İstasyonu bulunuyor,  ilginizi çekerse buraya da uğraya bilirsiniz.

Batık Kent Halfeti Şanlıurfa Birecik ilçesinde. Şehir merkezine uzakta olsa en azından bir gününüzü burada geçirmenizi tavsiye ederim.


3.605 görüntüleme

Comments


bottom of page