top of page

Gizli Cennet Borçka Karagöl Gezi Notlarım

Gizli Cennet Karagöl Borçka Artvin


Dünya harikası bir yer diyebileceğimiz gizli cennet karagöl Artvin nerede?, Nasıl Gidilir, Neler Yapılır? ve Doğası hakkında merak edilenler.


İşte benim gözümden Gizli Cennet Karagöl Borçka Artvin

Borçka Karagöl, Cennet Köşeler başlığında paylaştığım bu yer aslında gizli bir cennet. Türkiye’de gördüğüm en güzel yeşil bölgelerden  birisi. Etkileyici güzellikte bir bitki çeşitliliğiyle yeşilin her tonunu görebilirseniz. Milli park olarak koruma altına alınmış bu yer modern hayattan korunmuş. Yemyeşil orman dokusunun içindeki bir patikadan yürüyerek saklanmış bu cennete ulaşıyoruz. Karagöl’ü daha görmeden bile birçok yerde fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Sonra o akıl almaz göl manzarasını görüyorsunuz. Ortamın sessizliğinin verdiği huzuru  gölün muhteşem manzarasını da görünce yanımdaki arkadaşıma “beni buraya gömün” dedim.Gizli Cennet Karagöl Artvin çevresinde kesinlikle yürüyüş yapın;

Ahşap minik iskelesine çıktığınızda çevresindeki dağların görüntüsünü suda seyrederken yüzlerce balık yanınıza geliyor. Ve az ileride sağ tarafta gölün suyunu aşağı vadiye taşıyan  minik bir derenin sesini duyuyorsunuz.  Bu güzelliğinin ardındaki huzuru hissediyorsunuz. Ve göl çevresinde kısa bir yürüyüş ile oradan ayrılmak inanın çok zor geliyor.


Küçük bir araştırmayla biraz da Karagöl’ün özelliklerinden bahsedeyim sizlere…

Borçka Karagöl‘e ulaşmak için Borçka merkez’den çıkacağınız 25 km yol boyunca doğanın güzellikleri size eşlik ediyor. Sağ tarafınızda akan dere vadi boyunca sizi takip ediyor. Borçka Karagöl, Karadeniz’in Karçal dağlarının 3,5 km kuzeybatısında gizli kalmış cennetlerinden sadece bir tanesi.


Karagöl Nasıl oluşmuş?

Artvin‘in Klaskur (Aralık) Köyü yakınlarında yer alan Borçka Karagöl, aslında bir heyelan gölü. 1900’lü yılların başında, Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınında bulunan bir tepenin kayması sonucu, Klaskur Deresi’nin önünü kapatması ile meydana gelmiş. 1450 m. rakımdaki Borçka Karagöl’ün en derin yeri 25 m  14 Ağustos 2002’de Bakanlar Kurulu tarafından Tabiat Parkı ilan edilen Borçka Karagöl 368 hektar, göl ve çevresi ise 5 hektar alana sahip.


Karagöl nerede, nasıl gidilir?

Artvin-Hopa yolu üzerinde. Artvin’e 30 km, Hopa’ya 36 km, olan Borçka’ya kendi aracınızla gidebileceğiniz Karadeniz turları ile de katılabilirsiniz. Artvin kent merkezinden başlayan Borçka tabelalarını takip ederek de ulaşabilirsiniz.Gizli Cennet Karagöl’de Konaklama;


Gölün çevresinde çadır kurabileceğiniz veya kiralayabileceğiniz yerler mevcut. İskelenin orada küçük de olsa kafe tarzı ahşap bir mekan var. Milli park olmasından dolayı otel, pansiyon gibi konaklamalar yol üstünde 8-10 km kadar geride kalıyor.

Borçka Karagöl giriş ücretleri 2020:

Tabiat park sınırları içerisinde olduğu için girişler ücretli. Ama fiyatları oldukça makul.  Borçka Karagöl giriş ücretleri 2020 şu şekilde.

Otomobil giriş ücreti :15 tl.Motorsikletler için 10 tl.Minibüsler için 40 tl.  
Borçka Karagöl Kamp ve Çadır ücretleri 2020 :

Bu doğa harikası yerde kamp yapmak önceki yıllarda ücretli idi. Hatta çadır kiralanıyordu. 2019 ve 2020 yılları için bu uygulama kaldırıldı. Borçka Karagöl Kamp ve Çadır ücretleri 2020 yılında ücretsiz. Yani Karagöl Milli Parklar giriş ücretini ödedikten sonra belirlenen alanlara çadırınızı kurabilirsiniz. Comments


bottom of page