top of page

Cesky Krumlov Gezi Rehberi

Cesky Krumlov | GeziBahcesi

Çekoslovakya'nın Bohemya bölgesinin güneyindeki Český Krumlov, Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biridir. Minyatürdeki Prag'a benziyor - Vltava Nehri'nin üstünde çarpıcı bir kale, eski bir şehir meydanı, Rönesans ve barok mimarisi ve sokaklarda frezelenen turist orduları olan Unesco Dünya Mirası - ancak daha küçük ölçekte; Şehrin bir yanından diğerine 20 dakikada yürüyebilirsiniz.

Çok sayıda canlı bar ve nehir kenarında piknik alanı var yaz aylarında sırt çantalı gezginler için popüler bir mekân. Ancak, kışın büyülü bir yer olabiliyor , çünkü kalabalık gitti ve kale karla kaplandığında çok güzel oluyor .

Český Krumlov kolay gidilecek bir yer olarak kabul edilir; Prag'dan rahat bir günlük gezi için çok uzak değil . En az iki gece kalmayı düşünün ve günlerden birini çevredeki ormanda ve tarlalarda yürüyüş yaparak veya bisikletle geçirerek geçirin.


Bir yerin sadece yutturmaca yaşamakla kalmayıp onu aşması nadirdir. 300 yıl boyunca Rožmberk ailesinin resmi konutu olan Český Krumlov böyle bir yer. Güney Bohemya'da görülmesi gereken tek şey, bir hikaye kitabı manzarasıyla bir film setine benziyor. Turistlerin oldukça kalabalık geçiyor, ancak bir gecede kalırsanız, tur otobüsleri kalktıktan sonra şehri yaşayabilirsiniz, sessizliğin çöktüğü akşam, kasaba iki kat daha büyüleyici.

Český Krumlov’un güzel görünümü bir kaleye ve bir nehre bırakılabilir. Krumlov kalesi ülkenin en güzel kalelerinden biridir; Vltava Nehri pitoresk dolambaçlı en iyi yapıyor ile şirin köyü izlerken bir tepeye tünemiş. Kale alanı bolca gezi sunuyor ve geniş bahçeler bir veya iki saat değerinde. Kasabada, ortaçağ sokakları büyüleyici ötesinde.

Güney Bohemya'nın geri kalanında olduğu gibi, açık hava etkinlikleri de burada bol miktarda bulunuyor. Bisiklet veya sal kiralayabileceğiniz yerler hakkında yerel turizm danışma bürosuna danışın ya da bir yürüyüş alanı haritası alın.


Cesky Krumlov'a Ulaşım


Český Krumlov'a direkt otobüs Prag'tan hem Florenc hem de Na Knížecí istasyonlarından kalkıyor . Yolculuk üç saatin altında sürüyor ve 215 Km. Direkt tren yok; Eeské Budějovice'de bir tren yolculuğu üç saatten fazla sürüyor ve 190 Km civarında seyrediyor. Otobüs durağı çok daha yakınken, tren istasyonunun ana meydandan 20 dakikalık bir yürüyüş olduğunu unutmayın. En iyi seçiminiz seyahatten en az bir ya da iki gün önce bir otobüs bileti almak olacaktır; Český Krumlov popüler bir yer.

Prag'dan araba yolculuğu oldukça basittir ve üç saat sürer. Sadece České Budějovice için talimatları izleyin ve bir kez Krumlov tabelalarını takip edin. Český Krumlov'a geldiğinizde, otoparkın Eski Kent'e ne kadar yakın olduğuna dair hiçbir belirti olmadan, kafa karıştırıcı halka açık park alanları ile karşılaşacaksınız. Küçük şeritleri takip ederseniz, sizi kasaba bira fabrikasının hemen arkasına getirecek olan 2 numaralı Park Yeri bullanmaktadır. Ana meydandan 10 dakikalık yürüme mesafesinde.


Cesky Krumlov'a Ne Zaman Gidilir ?


Cesky Krumlov'da kış mevsimi boş olabilir ve kale de dahil olmak üzere çoğu kapalıdır. Yaz aylarında hafta sonlarından kaçının; Çek ve Alman turist orduları sokakları dolduruyor. Ayrıca, tur otobüsleri geldiğinde öğlen saatleri çok kalabalık olabiliyor. Şehir, her Haziran ayında Beş Yapraklı Gül Kutlaması adlı bir Rönesans festivali düzenliyor; Temmuz ayında bir Erken Müzik Festivali ve bir Uluslararası Müzik Festivali; Eylül sonunda bir Sonbahar Fuarı; ve Aralık ayında bir dizi tatil etkinliği

 

Cesky Krumlov Gezilecek Yerler
* Egon Schiele Merkezi.Büyük ve başıboş eski bir bira fabrikası şimdi Schiele'nin çalışmalarını diğer modern ve çağdaş Çek ve Avrupalı ​​sanatçılarla birlikte sergiliyor. 1600'lerin başında üç aşamada inşa edilen Rönesans binası, bazı yerlerde yükselen tavanlar ve diğerlerinde ahşap kirişli odalar ile bir harikadır. Schiele genellikle kale köprüsünden Český Krumlov Manzaraları çizdi. Müze, kış aylarında bazen kapalı olabiliyor şehirdeki normalde yıl boyunca açık olan tek yerlerden biri.


* Krumlov KalesiHerhangi bir koruyucu kale gibi, kale uzaktan görülebilir, ancak oraya nasıl gidebileceğinizi merak edebilirsiniz. Ana meydandan, nehrin karşısındaki Radniční Caddesi'ne gidin ve Latrán Caddesi'nden soldaki merdiven. (Alternatif olarak, Latrán'da devam edebilir ve solunuzda da ana ağ geçidi ile girebilirsiniz.) Önce kalenin en eski kısmına rastlayacaksınız, 16. yüzyılda yenilenmiş 13. yüzyıldan kalma bir kule gibi görünecek. minaresi, özenle kemerli Rönesans balkonuyla. Eski sınır surlarının bir parçası olan kule, Bohem sınırlarını Kalenin en eski kısmı, 16. yüzyılda yuvarlak kemerli bir kule, özenle kemerli Rönesans balkonuyla minareye benzetebilirsiniz.

Eski sınır surlarının bir parçası olan kule, Bohem sınırlarını Avusturya işgali tehdidinden korudu. Orijinal tasarımlar uzun zaman önce kaybolduğu için şimdi Rönesans görünümünün eğitimli bir tahminiyle yeniden boyanmıştır. Zindandan çanlara kadar, iç sırları iç merdivene tırmanırken görülebilir. Devam et ve zirveye tırman; kale alanları ve kırsal bölge manzarasıyla ödüllendirileceksiniz.

Sıradaki, bir çift kahverengi ayı tarafından korkusuzca korunan hendek, kaleyi savunmak için gerçekten çok yardımcı değil; ruh halleri oynaktan uyuşukluğa kadar değişir. Ancak ayılar 1707'den beri bu hendek sakinleri. Sezonda kale odaları halka açık. Köprüden geçerken bilet gişesini içeren ikinci avluya girersiniz.

Tur sizi kalenin yanından geçecek şapel, barok süit ve Rönesans odaları. Buradaki önemli yerler, keyifli Maškarní Sál'deki (Masquerade Hall) 18. yüzyıl freskleridir. 1940 yılında ele geçirilene kadar kale galerisi ve Schwarzenbergs'in kaleye sahip olan Schwarzenbergs'in dairelerini geçirir. (Kale 1947'de devlet malı haline geldi.) Yaz aylarında Lapidarium'u ziyaret edebilirsiniz.Kale onarılırken öncekinden biraz daha zengin bir şekilde yükseltilmiş. Vilém von Rožmberk, kalenin önemli bir tadilatını denetledi, binalar ekledi, kuleyi yükseltti ve genellikle günün en büyük Bohemyalılarından biri için yeri uygun hale getiren zengin süslemeler ekledi. Kale, Rožmberks'in ellerinden geçti, ancak Vilém’in kardeşi ve çizginin sonuncusu olan muhalif Petr Vok, borçlarını ödemek için 1602'de hem kaleyi hem de şehri İmparator Rudolf II'ye sattı. Bunu izleyen Eggenbergs ve Schwarzenbergs döneminde kale zengin bir saraya dönüşmeye devam etti. Eggenbergs'in ana katkısı 1680'lerde başlayan ve 1766'da Schwarzenberg'den Josef Adam tarafından tamamlanan bir tiyatro idi. Çoğu aletter ve malzemeleri setler, aksesuarlar, kostümler, sahne makineleri günümüze kadar geldi. . Tiyatro meraklıları tur ve biletler önceden rezerve edilmelidir.

Dışarıda devam eden üçüncü avluda bazı güzel Rönesans freskleri bulunurken, dördüncüsü odaları turlarda ziyaret edilebilecek Yukarı Kale'yi içeriyor. Buradan, Eski Kent'in karışık evlerinin muhteşem manzarasına sahip harika romantik bir geçit yoluna varacaksınız. Avusturyalı dışavurumcu ressam Egon Schiele 1900'lerin başlarında Český Krumlov'da sık sık kaldı, ve bu manzarayı nehir üzerinde boyamaktan hoşlanıyordu; Krumlov dizisi Dead City adını aldı. Buradaki orta seviye, derin bir vadiye yayılan devasa bir yapı olan En Na plášti'dir (Cloaked Bridge).


Geçidin altında, özellikle ayrıntılı bir Roma viyadüğü gibi görünen üç yüksek kemer seviyesi vardır. Geçidin sonunda tiyatroya, daha sonra 17. yüzyıldan kalma güzelce döşenmiş kale bahçesine geliyorsunuz. Art arda sıralı bir çeşme, bakımlı yürüyüş yolları, çiçek tarhları ve bakımlı çimenler huzurlu bir zevktir. Ünlü açık hava Döner Tiyatrosu ve Müzikal Pavyonu burada. Kaleden uzaklaşmaya devam ederseniz, park biraz daha vahşi ve sessizleşir. Kalenin aksine avlular ve geçit yolları halka açıktır.

Kalenin web sayfası www.castle.ckrumlov.cz

Kale turları (İngilizce): 250 Kč Route I, 240 Kč Route II.

Tiyatro turu (İngilizce) 300 Kč. Kule 50 Kč, kale müzesi 100 Kč, bahçe ücretsiz.

Kombinasyon indirimleri mevcuttur. Český Krumlov Card Castle müzesine dahildir

Kule Pzt. Kasım-Mart .; kale turu yok

Pzt. Nisan-Ekim .; tiyatro kapalı

Kasım - Mayıs ortasında; bahçe kapalı Kasım – Mar.
* Otel Růže.

Muhteşem graffiti cepheleri, şimdi Hotel Růže olan bu eski Cizvit okulunu süslemektedir. Bol Rönesans gelişiyor, şehrin eskiden Bavyera-İtalyan ticaret yolunda olduğu gerçeğine işaret ediyor.

Park alanını ziyaret ettiğinizden emin olun (gerçekten!); mükemmel bir görünümdür.


* Kostel svatého Víta (Aziz Vitus Kilisesi).Sekizgen kulesi ile bu neo-Gotik kilise, nehrin karşısındaki kalenin eski kulesi ile hoş bir kontrast sağlar. Ayrıntılı vaftiz yazı tipini ve freskleri görmek için içeri girin. 17. ve 18. yüzyıllarda çok yeniden yapılanma gerçekleşti; ancak, Gotik giriş portalı 1410 tarihlidir.


 

* Müze Fotoatelier Seidel (Seidel Fotoğraf Stüdyosu Müzesi).Kaleden nehrin diğer tarafına geçin ve şehrin daha canlı bir bölgesini keşfedin. Bu yenilenmiş ev eskiden fotoğrafçı Josef Seidel'e aitti ve şimdi çalışmalarına ve fotoğraf tarihine adanmış bir müzedir. Sergi, dönem mobilyaları ve fotoğraflarla büyüleyici bir ev ve iş yeri karışımı stüdyo. Binanın kendisi güzel ve pitoresk bir bahçe içeriyor ve fotoğraf severler tarihi kamera koleksiyonunun yanı sıra Seidel’in çalışmalarından da keyif alacaklar.

 

* Náměstí Svornosti (Birlik Meydanı).Biraz garip şekilli, evet, ama yine de bir "kare"; Birlik Meydanı keşiflerinizin ana üssü olmalıdır. Bir sokak seçin ve her yöne açılan minik sokaklara gidin. Rotanızı “planlama” konusunda gerçek bir anlam yoktur, sadece bir yön seçin ve devam edin; eninde sonunda başladığınız yere ulaşırsınız. Her dönüş yeni ve büyüleyici bir manzara getiriyor ve sevimli binalar ve dükkanlar obtüratör böceklerini eğlendirecek ve tutacak. Arada sırada kale yönüne bakmayı unutmayın; Gerçek meydan, Rönesans frizleri ve Gotik çarşıları ile Belediye Binası da dahil olmak üzere birkaç önemli binaya sahiptir.

 

* Regionální muzeum (Bölge Müzesi).Ana meydandan, Horní ulice adlı bir sokak, bölgesel müzeye doğru çıkıyor. Hızlı bir ziyaret, tarih öncesi dönemlerden bölge tarihini tanımanızı sağlar. Kentin seramik modeli en önemli özelliklerden biridir.


PERFORMANS SANATLARI

Český Krumlov, yaz aylarında kültürel etkinliklerin bir alanıdır. Etkinlikler Rönesans fuarlarından müzik festivallerine kadar değişmektedir. Önemli etkinlikler arasında Temmuz ve Ağustos aylarında şatoda düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali ve Açık Hava Döner Tiyatrosu'nda yaz gösterileri yer alıyor. České Budějovice'deki opera ve tiyatro grupları burada performans sergiliyor. Biletler ziyaret edilerek önceden rezerve edilebilir (neredeyse bir gereklilik)

www.otacivehlediste.cz adresine bakınız veya Český Krumlov veya České Budějovice'deki turizm danışma merkezlerine danışın. Web sitesinde ayrıca, kullanıcıların Android işletim sistemi çalıştıran bir telefon veya tablette şovun diyalogunun bir çevirisini takip etmesine olanak tanıyan Overtekst adlı bir uygulama hakkında bilgi var. Český Krumlov ofisi, kasabadayken gerçekleşen diğer konserler veya etkinlikler hakkında da bilgi verebilir.


GECE HAYATI

Cikánská jizba. Eğer bir Cuma gecesi şehirdeyseniz, bu Romanyalı'nın sahip olduğu bu küçük pub'a gidin; adı Çingene Tavernası anlamına gelir. Romen müzisyenler çalıyor ve Çekler yerel olarak üretilen soğuk biraların yerini alıyor. Çok kalabalık olabilir, ancak rezervasyon yoktur. Dlouhá 31 www.cikanskajizba.cz.


Cesky Krumlov gezimizin sonuna geldik , her mevsimde sizi etkileyecek olan bu şehir fotograf çekmek için size büyülü noktalar sunuyor.

Sayfamıza abone olursanız size pdf formatında gezi rotasını yollayabiliriz.

Sayfamıza abone olursanız kendi yazılarınızı da yazabilirsiniz.


Bol gezmeler

climantacis


283 görüntüleme

Comments


bottom of page