top of page

İskeçe Karnavalı 2020

iskece karnavalı _ Gezi Bahcesi

İskeçe olarak bildiğimiz Yunanistan'ın Xanthi  şehri bir hafta boyunca etkinliklerle dolu bir Karnaval dönemine ve bu 1 haftanın son günü olan pazar günü de maskeli kostümlü eğlenceli bir Karnaval geçişlerine ev sahipliği yapıyor. İskeçe Karnavalı adeta bir şölen yöre halkı aynı zamanda diğer komşu ülkelerinde çok fazla rağbet gösterdiği bir karnaval havasi.

Peki nedir bu İskeçe Karnavalı.?

Karnaval ya da Yunanca adı >Apokries > aslına bakarsanız 3 haftalık bir zaman yer alıyor. Apo ve kreas kelimelerinden geliyor anlamı da etten uzak durmak. birçok kişi Karnaval olarak bilir latinceden karnem levare. ( etten uzak ) 

Aslına bakarsanız bu mitolojik bir olaya dayandırılıyor şarap ve eğlence tanrısı dionysos için yapılan kutlamalar. İlkbaharın geldiğini müjdesini veriyor. Antik Yunanistan'da Atina'da  büyük arabalar süslenir ve denizden çıkan bu arabalar Atina içinde yol alırdı. Ve bu arabaların üzerinde birçok kişi yüzlerine değişik maskeler giyer? dans ve şarkılar söylüyorlardı. Hristiyanlık dönemi ile beraber bazı örf ve adetlerde. alınmış oluyor. Aslına bakarsanız karnaval büyük oruçtan evvel evdeki bütün etlerin tüketimi ve devamında ise sürecek olan büyük oruca hazırlanmak anlamına geliyor .

İskeçe Karnavalına Nasıl Gitmeli?

İskeçe Karnavalına gitmek için bir plan yapıyorsanız çeşitli alternatifler kullanabilirsiniz. Bunlar arasında uzun bir Yunanistan programı yapabilir ve sonunu İskeçe Festivaline bağlayabilirsiniz ya da hafta sonuna denk gelen festivale son gün gidip sadece günübirlik bile katılabilirsiniz. Ancak Yunanistan’a kadar gitmişken İskeçe Karnavalı’nın yapıldığı İskeçe kentine yakın olan bölgelerden Selanik ve Kavala‘yı da, tadını çıkaracak bir programla kendi turunuza ekleyebilirsiniz. Bunun için kendinize en az bir uzun hafta sonu denilen Perşembe günü başlayan bir program ayarlayabilirseniz Selanik’te nefis vakit geçirebilir, çevredeki gezilecek ve görülecek yerleri ziyaret edip Yunan Tavernalarında eğlenebilirsiniz. Ayrıca yine konaklamanızı denk getirebileceğiniz Kavala’da hele bir de seviyorsanız deniz ürünleri ve isteğe bağlı Yunan rakısı Uzo ile sizde Karnavalın bir parçası olabilirsiniz.

Büyük Karnaval Yürüyüşüne Katılmak İstermisiniz ?

Eğer bu yürüyüşe katılmak isterseniz , Rio Karnavalı uzak değil , bu coşkuyu yaşamak ve bir parçası olmak isterseniz işte size bir fırsat .
Formu doldurun biz size ulaşalım ve İSKEÇE KARNAVALI 2020 büyük yürüyüşe katılın .
Yapacağınız tek şey İSKEÇE'de 01 MART 2020 Pazarr günü buluşup bu karnaval çoşkusunu beraber yaşayalım.
Hangi tur veya ulaşım tercih ettiğiniz önemli değil sadece buluşma noktasında size KARNAVAL katılım giysilerimizi verip bu çoşkuya katılıcaz.
Buu seneki temamız VİKİNGLER .

 

İskeçe Karnavalı Yürüyüş Katılım 

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page