top of page

Antik Yunan savaş gemisi Trireme ile yolculuk


Bir savaş gemisi için " Olympia " oldukça sıradışı. Sıfır karbon , sonar yok ve eski bir tahrik sistemine sahip.Atina 2004'te Olimpiyatları için inşa edilen basit kullanımı ve tarih içiçiçe bir iki saatlik geziler için şimdi kullanılabiliyor.Güney Atina limanında demirlemiş 37 metrelik ahşap tekne, Avrupa´yı Pers istilasından korudu ve yüzyıllardır Akdenizi yöneten Trireme, zarif antik Yunan savaş gemisinin bir kopyası .

Her yaz, konuklar "Olympia" mürettebatına katılarak ve kürek çekerek Trireme de eşsiz bir yolculuk yapabilirler.Bu büyük, dar gemiler iki yelkene sahipti, ancak bunların öncelikleri esas olarak güverte altındaki üç sıra halinde oturan 170 müretebat tarafından sağlandı.
Ziyaretçiler, Salamis adasının yakınındaki "Olympia" iki saatlik yolculuklarında kürek çekiyorlar. Sayısal olarak abartılan Atina üçlüsü, dünyanın en ünlü donanmalarından birini bir Pers ordusunu imha etti.Gemiyi hareket ettirmek için ne kadar iş gerektiğine şaşıracaksınız. "Bu tekne ile bir adadan diğerine seyahat etmenin ne kadar zor olduğunu hayal edebilirsiniz" .

Komutan Nikos Polychronakis yelkenleri yönetir, emir ve ritim verir. Antik çağda, bir flüt oyuncu ritmi verdi - antik Yunan denizciler kamçı kullanmadılar ve kürekçiler serbest vatandaşlardı.
Maksimum 9 knot hızında, düşman gemilerinin ince plankasını kırabilecek bir pirinç yatak ustasıyla silahlandırıldı.

Polychronakis, “Çok fazla manevra yapabilir, çok sığ sularda seyahat edebilir ve zaman için çok hızlıydı” dedi.
Triremler, MÖ 5. yy'dan beri Akdeniz Deniz Kuvvetlerine egemen olmuştur. ve ilk Hıristiyan zamanlarına kadar kullanıldı.

M.Ö. Yunan şehir devletleri, kürek başına birden fazla kişi ile kademeli olarak daha büyük triremeler denedi, ama asla üç sıradan fazla değildi.

Böyle bir dev, muhtemelen her kürek için 8 kişiye çıkmıştı. Eski bir yazara göre, 4,000 kürekçi, 400 diğer denizci ve 3.000 denizciyi getirdi.


Bu deneyimi kaçırmamak gerekir.575 görüntüleme

Σχόλια


bottom of page